A belsőépítész feladata az épített környezet belső tereinek alakítása, annak műszaki tervezése, térszervezése, stílusának kialakítása, hangulatának megteremtése a feladata. A belsőépítészet az egyetemes építészet szerves része, annak nélkülözhetetlen alkotóeleme.
Sajnos napjainkban valamelyest háttérbe szorulnak a belsőépítészek, vagy legalábbis a manapság elkészült épületek tervezőinek listáján nem találunk belsőépítész tervezőt. Irodaházak, lakóparkok, egyetemi épületegyüttes, középületek, iskolák, stb. épülnek anélkül, hogy az építész, a megrendelő vagy a beruházó igényelné a belsőépítész szakág bevonását.
Semmi nem is kötelezi őket arra, hogy ezt megtegyék, ugyanis semmilyen törvényi előírás nincs erre nézve illetve nem engedélyköteles tevékenység. A belsőépítész terveknek nincsenek törvényileg előírt tartalmi, formai és műszaki követelményei, nem jogosultság köteles.
Nem mellékes az sem, hogy a generáltervező/megrendelő úgy gondolja, hogy megspórolhatja a belsőépítész tervezési díját, gazdaságosabbá téve ezáltal a beruházást. Sajnos sokan elfelejtik, hogy a belsőépítészek a speciális szakmai, műszaki és művészeti ismereteikkel, kreativitásukkal sokkal nagyobb hozzáadott értéket biztosítanak, mint amennyibe a munkadíjuk kerül.
A belsőépítész munkájának folyamata:
- Belsőépítészeti koncepcióterv: az Építési engedélyhez szükséges tervek készítésével egy időben készül, amely a műszaki terv kiegészítéseként, anyag- és színtablókkal, színes kézi vagy számítógépes látványtervekkel mutatja be az elsődleges belső térrendezést, koncepciót.
- Tenderterv: tartalmazza a berendezési, padlóburkolati és álmennyezeti terveket, amelyek megmutatják a belső térben megjelenő, burkolatot, azok típusát, kiosztását, gépészeti elemet, világítótestet, beépített és mobil berendezést.
- Konszignáció: pontos leírás a betervezett termékekről, anyagokról.
- Kiviteli terv: a kiviteli terv részletezi a különböző technológiák feladatait. Falnézeteken, részletterveken, alaprajzokon keresztül bemutatja az építési-bontási-, gépészeti -, világítási-, és burkolási terveket, szakipari feladatokat.
- Szükség esetén a belsőépítész feladata az egyedi bútortervek elkészítése is.
Mindezek mellett létezik egy folyamatosan aktualizálódó látványtervből, falnézetekből álló tervdokumentáció, amely egybefogja és bemutatja a belső terek összképét, prezentálva azt a megrendelő felé.
Remélhetőleg a jövőben egyre inkább bővül azon megrendelők köre, akiknek határozott elképzelése, kiforrott ízlése van, akik olvassák a külföldi szaklapokat, ismeri a tervezők munkáit, és ami a legfontosabb, elismerik a belsőépítész munkáját.
Az elmúlt időszakban terveztünk üzleteket a Helly Hansen, a Vaillant, a Café Ponyvaregény, a Saunier Duval, a Vodafone számára. Terveztünk magánházban, ügyvédi irodában és fogorvosi rendelőben. Minden esetben a fenti elveket betartva ötvöztük a belsőépítészeti, térrendezési koncepciókat a megrendelő által előírt különleges funkcionális és design beli elképzelésekkel előírásokkal. MUnkánkat több elismeréssel is díjazták az elmúlt időszakban. Nemzetközi díjat nyertünk a HH boltok megjelenésével, az “Heritage Coorner” megalkotásával, amely koncepciónkat később a világ számos országában megvalósították a sportmárka üzleteiben.
Café Ponyvaregény kávézó Budapest, Bercsényi utca
Café Ponyvaregény Budapest, Bercsényi utca terasz
Café Ponyvaregény, Budapest, Kopaszi gát étterem és vitorlás iskola
Ferenczi szaniter bemutatóterem, Budapest Csillaghegy
Saunier Duval márkabolt Kecskemét
Ferenczi szaniter első változat
Vaillnat Budapest, III. kerület Shop in shop rendszer
Vaillant Shop Zalaegerszeg